Właśnie zrozumiałem skąd się wzięła nazwa Windows! Za każdym razem jak muszę z niego skorzystać, to mam ochotę wywalić komputer przez okno.
@pecet@f3d1.eu @pawelkuzia@wspanialy.eu Na całe szczęście komputer Pawła jest oczyszczony.
@mkljczk@pl.fediverse.pl @pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu I ja uważam, że wydanie paczki jako oficjalnego Flatpaka czy nawet, już niech stracę, Snapa byłoby o wiele lepszym rozwiązaniem niż zabawa we wspieranie wersji na jedną konkretną wersję. Ale cóż...
A co do Fedory: jakby nie proponowałbym Fedory gdybym nie uważał jej za dobrej dystrybucji do pracy.
@pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu @mkljczk@pl.fediverse.pl Szanuję opinię i jakby nie namawiam. Po prostu głośno myślę.
Używaj tego co Ci pasuje i na czym Ci wygodnie
@szkodnix @pecet @mkljczk można się w wolnym czasie bawić w próbę doprowadzenia do tego, że dana wersja Resolve zadziała danej wersji OSu i wszystkich pakietów, ale pierwszy update czegokolwiek może go zepsuć. Wystarczy, że pierwszy lepszy plugin, którego użyje inny montażysta na tym samym projekcie nie ma wersji na Linuksa i jesteś w dupie, tak samo jak dostaniesz materiały w plikach Adobe. W pracy montażysty klient płaci za montowanie nie debugowanie, dlatego montażyści używają tego co działa. A wersja z AUR u mnie zwyczajnie się nie włącza, więc nawet dla zabawy mi się nie chce tego analizować :-D
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
To znaczy, Flatpaki też są zazwyczaj domyślnie stosowane na RHELowych desktopach. A przy okazji taki Flatpak jest uniwersalny i łatwiejszy w kontroli przez dewelopera.
@mkljczk @cichy1173 @pecet @szkodnix czas supportu technicznego nie jest darmowy, a rozszerzenie oficjalnego wsparcia na flatpak, czyli de facto każdą dystrybucję spowoduje znacznie więcej zgłoszeń z egzotycznymi problemami. To się nie opłaca nikomu.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> czyli de facto każdą dystrybucję spowoduje znacznie więcej zgłoszeń z egzotycznymi problemami.
Po to właśnie powstał Flatpak, aby takich rozjazdów nie było :-).
W Flatpak pakowane są wszelkie zależności itd w wybranych przez dewelopera wersjach, aby właśnie nie było problemów na tle zgodności. Nie mówię, że to eliminuje w 100% takie problemy, ale z pewnością ogromną ich część. Również na samym RHEL to mogłoby pomóc
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> czas supportu technicznego nie jest darmowy, a rozszerzenie oficjalnego wsparcia na flatpak,
To prawda, po prostu zastanawiamy się dlaczego do takiego przejścia nie doszło, bo w dłuższej perspektywie czasowej mogłoby to być całkiem dobre.
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix na 90% dlatego, że userbase Linuksa jest jeszcze niższy wśród potencjalnych klientów Blackmagic niż graczy i nie opłaca im się nad tym zastanawiać nawet. Do tego sam program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji tychże, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma wsparcia dla kodeków, w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
Tutaj chyba wychodzimy już poza temat. Mówimy o sposobie pakowania aplikacji - jak pamiętam, to apka opiera się na custom scriptach. Tak się składa, że w Flatpakach custom scripty również można wykorzystywać. Flatpak to w zasadzie plik manifestu, gdzie opisujesz jakie paczki w jakich wersjach mają być zapodane, skąd mają być pobrane, a także jak wygląda instalacja (tak w skrócie).
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
I wiem, że linuksowy userbase jest najmniejszy, ale jak już istnieje wersja aplikacji na Linuxa, jest oficjalnie wydawana, to równie dobrze może być też nowocześnie spakowana.
Na Flatpaki przechodzi wiele aplikacji, widzi to też Valve.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
I jeszcze wracając do kosztów i dewelopmentu.
Pracuję również i w supporcie oraz rozwoju oprogramowania (a raczej infr) i rozumiem jakim kosztem jest przejście na coś nowszego. Wiem też jakie daje to benefity i jak zmniejsza przyszłe koszty.
Co do flatpaków, to kiedyś przygotowałem to: https://ph.pollub.pl/index.php/jcsi/article/view/4587
Natomiast moja magisterka ma o wiele więcej szczegółów. Sam na żywym organizmie przekonałem się co do zalet Flatpaków i nienawidzonych Snapów
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
P.S. żeby nie było, nie chce się tutaj zasłaniać jakimiś papierkami czy publikacjami, tylko pokazuję, że mówię o Flatpakach nie tylko jako ich fan. Sam też rozumiem ich wady i problemy, z którymi się starłem. O zgrozo (dla wielu użytkowników Linuxa), uważam Snapy za lepsze w przygotowaniu i publikacji (przynajmniej w oficjalnym repo)
@mkljczk @pecet @cichy1173 @szkodnix steam deck nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych davinci resolve.
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix to jest fajne w teorii. W praktyce Steam z flatpaka na każdym distro jakiego używałem ma różne problemy, ale częścią wspólną dla nich jest głównie to, że w natywnych żadnego z tych problemów nie mam.
Przy davinci dodaj sobie jeszcze sterowniki graficzne, które w części dystrybucji są stare, a nawet na windowsie jak nie masz aktualnych, to nie masz akceleracji.
Program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji na nie, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma obsługi tych w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> Przy davinci dodaj sobie jeszcze sterowniki graficzne, które w części dystrybucji są stare, a nawet na windowsie jak nie masz aktualnych, to nie masz akceleracji.
No ale chyba sterowniki są już poza konkursem, czy skrypt od blackmagic instaluje również je? Bo jak tak, to trochę słabo, nie chciałbym, żeby apka do montażu mieszała mi w czymś tak ważnym jak sterowniki do GPU.
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix nie mam pojęcia co instaluje skrypt od davinci I z grubsza mam to w nosie, bo to co instaluje nie nadaje się do pracy zawodowej.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> Program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji na nie, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma obsługi tych w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.
Ale jak się to wiąże ze sposobem pakowania?
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix to Ty mi powiedz jak sposób pakowania wiąże się z tym, dlaczego nie mam zamiaru używać davinci na Linuksie.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
Ale że co? Ja w dyskusję wszedłem z wątku dostępności poza dystrybucjami RHEL.
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix a ja go zacząłem od tego, że Linux nie nadaje się do montażu wideo :-)
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
No rozumiem, mnie zainteresowała natomiast tylko odnoga zapoczątkowana przez @mkljczk .
Co do wyboru platformy na której montujesz czy robisz inne rzeczy - tutaj nie mam nic do skomentowania, jedynie mogę dodać, że już sam słaby sposób przygotowania aplikacji Resolve na Linuxa sprawia, że doświadczenie z pracy jest tak słabe i tym samym Win jeszcze tylko bardziej zyskuje.
niestety, nie tyczy się to tylko Resolve :(
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix ja się na paczkach nie znam, ja tylko tego używam
:-)
Swoją drogą, sama ta rozmowa dowodzi tego, że do takiej pracy Linux się nie nadaje, jako montażysta nie chcę znać takich słów jak pakiet, flatpak I repozytorium, jako montażysta oczekuję, że naciskam i działa. W czasie wolnym mogę się doktoryzować z terminala I instalować paczki w wersjach git z AUR, zawodowo to zdecydowanie za dużo barier do przeskoczenia :-)
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
No tak, to właśnie jest problem. Windows też ma wiele sposobów dostarczania pakietów, ale w zasadzie o sklepie nikt nie pamięta, a inne sposoby opierają się na tym samym kroku - pobraniu czegoś z internetu przeglądarką internetową.
Ale właśnie tutaj Flatpak ma być tym co ma pozwolić zapomnieć o tysiącach typów pakietów, tylko włączasz sklep z aplikacjami, klikasz `Instaluj` i nic Cię nie interesuje.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> W czasie wolnym mogę się doktoryzować z terminala I instalować paczki w wersjach git z AUR, zawodowo to zdecydowanie za dużo barier do przeskoczenia
No archa to akurat sam tutaj wybrałeś chyba, więc wiedziałeś na co się piszesz :P
W Ubuntu czy Fedorze tego nie ma :P
@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix tylko ze ja te rzeczy robię, bo je lubię, wybrałem Archa do zabawy, bo wiedziałem że niezależnie od dystrybucji i tak bym nie mógł wykonywać mojej pracy.
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
No tak myślałem i nie mówię, że to coś złego :p. Chodzi mi o to, że doświadczenie AUR nie jest takie same jak na innych dystrybucjach akurat w wymiarze instalacji aplikacji.
@pawelkuzia @cichy1173 @pecet @szkodnix Powiem brutalnie — to znaczy że wydawcy aplikacji się nie nadają. Weźmy jakiś pozytywny przykład profesjonalnej, komercyjnej aplikacji z wydaniem na linuksa — Bitwig Studio. Na którym etapie wejścia w sklep z aplikacjami (KDE Discovery, GNOME Software), wpisania nazwy aplikacji i kliknięcia Instaluj musisz znać takie słowa jak pakiet, flatpak i repozytorium?
@mkljczk @pecet @cichy1173 @szkodnix nie wiem, ale wyjasnij proszę co znalezienie konkretnego winowajcy zmienia w tym, że jako użytkownik końcowy nie mogę wykonywać swojej pracy na danym systemie operacyjnym? Jako montażysta mam w nosie to dlaczego danego programu nie ma dany OS, albo dlaczego działa on kiepsko.
No i ta wiadomość właśnie pokazuje dlaczego Linux nigdy się przebije jako desktop OS. Bo użytkownicy Linuksa (a raczej ewangeliści) nie potrafią zrozumieć czego typowy użytkownik komputera wymaga. A taki użytkownik chce po prostu, że wszystko co potrzebuje, będzie po prostu działać. Choć myślę, że akurat @mkljczk to rozumie
Dlatego też w zasadzie Steam Deck wygrywa z ROGami i innymi tego typu kons. - bo SD po prostu działa, a windowsowe handheldy już nie bardzo.
@cichy1173@mastodon.social @pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu @mkljczk@pl.fediverse.pl Zgadzam się.
Używam Linuksa od dwóch lat, ale nawet ja nie jestem na tyle zjarany, by twierdzić, że nada się do zastosowania każdego. Jest lepiej niż było chociażby kilka lat temu, ale wciąż nie ma opcji, by np. graficy masowo przesiadali się na Linuksa.
Kiepscy są developerzy, skoro nie potrafią przepakować odpowiednio aplikacji na Linuksa? Jasne, ale pokazałeś zaledwie jeden przykład. Dodaj do tego to, że wciąż w środowisku Linuksiarzy masz wojny patentów. Natywne pakiety vs Flatpak vs Snap vs AppImage to jedno, drugie to X11 vs Wayland (co też pociąga za sobą wojny środowiska graficzne wspierające Waylanda vs środowiska bez wsparcia/z kiepskim wsparciem).
Dalej też mamy jednak zjawisko napływu konsumentów technologii. Nie użytkowników. Konsumentów.
Genialność Steam Decka wzięła się na wielu płaszczyznach, między innymi nawet tym, że Valve twórcom KDE wskazało palcem, co by mogli zrobić by nie było mylące dla użytkowników (np. kropki przy ustawieniach nie-domyślnych, otwieranie plików dwuklikiem, itp.)
Nie fanatyzmem a pracą u podstaw trzeba działać by nasz ukochany system się rozwijał. I przede wszystkim byciem realistami.
@szkodnix @pecet @mkljczk @pawelkuzia
No ja już dawno przestałem wierzyć, że Linux jako desktop OS zaistnieje bardziej, mimo, że aktualnie jest on bardzo dojrzały, a przecież jak zaczynałem na poważnie z niego korzystać w 2016 to już wtedy był dojrzały.
A jeśli zaistnieje, no to cóż - wolę się miło zaskoczyć niż ponownie smutno uprzykrzać
@cichy1173 @szkodnix @pecet @mkljczk true, jak czytam, że sterowniki nvidii są problematyczne itd to się trochę pod wąsem śmieję, że teraz to jest pięknie i łatwo, przy pierwszej instalacji sterowników do GeForce 2 wywaliło mi xorg :-D
@cichy1173 @pecet @szkodnix @mkljczk tak, Valve pokazało, że w OS najważniejsze jest, żeby nie przeszkadzał w tym co chcesz zrobić, pełna zgoda. Używam Linuksa na desktopie z przerwami od 20 lat i czuję się na nim najlepiej, ale wiem, że większości moich znajomych bym nie przekonał do tego i nawet nie próbuję, bo to nie ma sensu. Wiem że do tego co robią na komputerach windows jest zwyczajnie prostszy, a przede wszystkim go już znają.
@pawelkuzia@wspanialy.eu @cichy1173@mastodon.social @pecet@f3d1.eu @mkljczk@pl.fediverse.pl No pewnie.
A nawet jeśli to nie ma sensu przekonywać, wciskając system do gardła (bo wtedy, powiedzmy sobie szczerze, Linuksowcy nie będą się różnić niczym od Microsoftu) a co najwyżej pokazywaniem na zasadzie "a ja Wam pokażę, jak ja to robię i jak to u mnie wygląda". Tym bardziej, że nawet ja zauważyłem po swoim środowisku, że zainteresowanie Linuksem i tak jest, bez mojej pomocy. Jasne, może pomóc ludziom fakt, że już drugi rok mi stuknie na Linuksie i ludzie widzą, że no jestem z systemu bardzo zadowolony, ale jednak samo to, że po prostu Microsoft stosujący wcześniej wspomnianą metodę wciskania systemu do gardła dużo w tym "pomaga".
@szkodnix @pecet @mkljczk @cichy1173 yup, zrozumienie tematu Linuksa jest teraz też dużo większe, 5 lat temu robiłem z kolegą lan party ma starych kompach, żeby było wszystko legitnie zrobiliśmy to na Linuksie, ale ten kolega był bardzo zdziwiony, że Linux ma GUI. Teraz ma dwa steam decki w domu :-)
@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix
> W praktyce Steam z flatpaka na każdym distro jakiego używałem ma różne problemy, ale częścią wspólną dla nich jest głównie to, że w natywnych żadnego z tych problemów nie mam.
Nie mówię, że Flatpak zawsze jest najlepsiejszy.
Natomiast co do problemu Steama, to mogę klasycznie powiedzieć - "u mnie działa". Też nie wiem czy ten Flatpak Steama jest oficjalny