wspanialy.eu is one of the many independent Mastodon servers you can use to participate in the fediverse.
Nieoficjalna, polska instancja Mastodona, dla wszystkich.

Administered by:

Server stats:

47
active users

Właśnie zrozumiałem skąd się wzięła nazwa Windows! Za każdym razem jak muszę z niego skorzystać, to mam ochotę wywalić komputer przez okno.

Public

@pawelkuzia Kiedyś napisałem do Stallmana i mi podobnie odpisał

Public

@pecet defenstracja! Piękne!

Public

@pecet@f3d1.eu @pawelkuzia@wspanialy.eu Na całe szczęście komputer Pawła jest oczyszczony.

Public

@szkodnix @pecet niestety nie do końca - wciąż używam Windowsa do VR i montażu wideo. Myślałem o macbooku, ale ciężko mi uzasadnić taki zakup, kiedy wiem, że mój pecet zostawia je wydajnością w davinci resolve daleko w tyle.

Public

@pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu A Fedora taka przykładowa Davinci Resolve nie obsługuje?

Jeden content creator, którego obserwuję właśnie robi filmiki w Davinci Resolve to on chyba właśnie mówił, że z linuksowych natywnych wersji najlepsza jest właśnie na CentOS, a więc też i na Fedorę.

Public

@szkodnix @pecet możliwe, ale za czas poświęcony na sprawdzanie tego mi nikt nie zapłaci :-)

Public
@pawelkuzia @szkodnix @pecet A resolve na linuksie jakie ma problemy?
Public

@mkljczk @pecet @szkodnix to narzędzie do pracy i musi działać zawsze i od razu po instalacji. Sama długość artykułu na wiki Archa go dyskwalifikuje.

Public
@pawelkuzia @pecet @szkodnix Na Archu to pewnie jest działający gotowiec w AUR.

Nie rozumiem dlaczego Blackmagic bawi się we wspieranie jednej pochodnej RHEL-a zamiast wypuszczenia Flatpaka. Nieoficjalny flatpak u mnie chyba dobrze działał…
Public

@mkljczk@pl.fediverse.pl @pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu I ja uważam, że wydanie paczki jako oficjalnego Flatpaka czy nawet, już niech stracę, Snapa byłoby o wiele lepszym rozwiązaniem niż zabawa we wspieranie wersji na jedną konkretną wersję. Ale cóż...

A co do Fedory: jakby nie proponowałbym Fedory gdybym nie uważał jej za dobrej dystrybucji do pracy.

Public

@szkodnix @pecet @mkljczk do pracy montażysty jest taka sama jak każde inne distro - nieakceptowalna.

Public

@pawelkuzia@wspanialy.eu @pecet@f3d1.eu @mkljczk@pl.fediverse.pl Szanuję opinię i jakby nie namawiam. Po prostu głośno myślę.

Używaj tego co Ci pasuje i na czym Ci wygodnie
:FernHappy2:

Public

@szkodnix @pecet @mkljczk można się w wolnym czasie bawić w próbę doprowadzenia do tego, że dana wersja Resolve zadziała danej wersji OSu i wszystkich pakietów, ale pierwszy update czegokolwiek może go zepsuć. Wystarczy, że pierwszy lepszy plugin, którego użyje inny montażysta na tym samym projekcie nie ma wersji na Linuksa i jesteś w dupie, tak samo jak dostaniesz materiały w plikach Adobe. W pracy montażysty klient płaci za montowanie nie debugowanie, dlatego montażyści używają tego co działa. A wersja z AUR u mnie zwyczajnie się nie włącza, więc nawet dla zabawy mi się nie chce tego analizować :-D

Public
@szkodnix @pecet @pawelkuzia To na Flatpaku istnieje RHEL-owe runtime, więc przygotowanie wydania będzie bliższe temu co już wspierają, i na Flatpaku mogą postawić własne repozytorium, jeśli potrzebowaliby np. ze względów licencyjnych. Nie widzę powodu aby szli w snapy.
Public

@mkljczk @pecet @szkodnix dlatego. A userbase potencjalnych klientów na Linuksie jest na stówę tak mały, że inwestowanie w to jakichkolwiek zasobów jest kompletnie nieopłacalne.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

To znaczy, Flatpaki też są zazwyczaj domyślnie stosowane na RHELowych desktopach. A przy okazji taki Flatpak jest uniwersalny i łatwiejszy w kontroli przez dewelopera.

Public
@cichy1173 @pawelkuzia @pecet @szkodnix Tak, zarówno CentOS jak i Rocky (którego teraz oficjalnie wspiera Blackmagic) ma domyślnie włączonego Flatpaka i Flathub.
Public

@mkljczk @cichy1173 @pecet @szkodnix czas supportu technicznego nie jest darmowy, a rozszerzenie oficjalnego wsparcia na flatpak, czyli de facto każdą dystrybucję spowoduje znacznie więcej zgłoszeń z egzotycznymi problemami. To się nie opłaca nikomu.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> czyli de facto każdą dystrybucję spowoduje znacznie więcej zgłoszeń z egzotycznymi problemami.

Po to właśnie powstał Flatpak, aby takich rozjazdów nie było :-).
W Flatpak pakowane są wszelkie zależności itd w wybranych przez dewelopera wersjach, aby właśnie nie było problemów na tle zgodności. Nie mówię, że to eliminuje w 100% takie problemy, ale z pewnością ogromną ich część. Również na samym RHEL to mogłoby pomóc

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> czas supportu technicznego nie jest darmowy, a rozszerzenie oficjalnego wsparcia na flatpak,

To prawda, po prostu zastanawiamy się dlaczego do takiego przejścia nie doszło, bo w dłuższej perspektywie czasowej mogłoby to być całkiem dobre.

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix na 90% dlatego, że userbase Linuksa jest jeszcze niższy wśród potencjalnych klientów Blackmagic niż graczy i nie opłaca im się nad tym zastanawiać nawet. Do tego sam program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji tychże, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma wsparcia dla kodeków, w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

Tutaj chyba wychodzimy już poza temat. Mówimy o sposobie pakowania aplikacji - jak pamiętam, to apka opiera się na custom scriptach. Tak się składa, że w Flatpakach custom scripty również można wykorzystywać. Flatpak to w zasadzie plik manifestu, gdzie opisujesz jakie paczki w jakich wersjach mają być zapodane, skąd mają być pobrane, a także jak wygląda instalacja (tak w skrócie).

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

I wiem, że linuksowy userbase jest najmniejszy, ale jak już istnieje wersja aplikacji na Linuxa, jest oficjalnie wydawana, to równie dobrze może być też nowocześnie spakowana.
Na Flatpaki przechodzi wiele aplikacji, widzi to też Valve.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

I jeszcze wracając do kosztów i dewelopmentu.
Pracuję również i w supporcie oraz rozwoju oprogramowania (a raczej infr) i rozumiem jakim kosztem jest przejście na coś nowszego. Wiem też jakie daje to benefity i jak zmniejsza przyszłe koszty.

Co do flatpaków, to kiedyś przygotowałem to: ph.pollub.pl/index.php/jcsi/ar

Natomiast moja magisterka ma o wiele więcej szczegółów. Sam na żywym organizmie przekonałem się co do zalet Flatpaków i nienawidzonych Snapów

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

P.S. żeby nie było, nie chce się tutaj zasłaniać jakimiś papierkami czy publikacjami, tylko pokazuję, że mówię o Flatpakach nie tylko jako ich fan. Sam też rozumiem ich wady i problemy, z którymi się starłem. O zgrozo (dla wielu użytkowników Linuxa), uważam Snapy za lepsze w przygotowaniu i publikacji (przynajmniej w oficjalnym repo)

Public
@pawelkuzia @cichy1173 @pecet @szkodnix właśnie, gracze, kilka milionów użytkowników Steam Decka to też potencjalni klienci Blackmagic, których można obsłużyć takim flatpakiem ;)
Public

@mkljczk @pecet @cichy1173 @szkodnix steam deck nie spełnia minimalnych wymagań sprzętowych davinci resolve.

Public
@pawelkuzia @cichy1173 @pecet @szkodnix Blackmagic może wejść w to bardzo niskim kosztem, a w razie czego powiedzieć że oficjalnie to wspierają tego flatpaka tylko na Rockym ;)
Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix to jest fajne w teorii. W praktyce Steam z flatpaka na każdym distro jakiego używałem ma różne problemy, ale częścią wspólną dla nich jest głównie to, że w natywnych żadnego z tych problemów nie mam.

Przy davinci dodaj sobie jeszcze sterowniki graficzne, które w części dystrybucji są stare, a nawet na windowsie jak nie masz aktualnych, to nie masz akceleracji.

Program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji na nie, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma obsługi tych w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> Przy davinci dodaj sobie jeszcze sterowniki graficzne, które w części dystrybucji są stare, a nawet na windowsie jak nie masz aktualnych, to nie masz akceleracji.

No ale chyba sterowniki są już poza konkursem, czy skrypt od blackmagic instaluje również je? Bo jak tak, to trochę słabo, nie chciałbym, żeby apka do montażu mieszała mi w czymś tak ważnym jak sterowniki do GPU.

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix nie mam pojęcia co instaluje skrypt od davinci I z grubsza mam to w nosie, bo to co instaluje nie nadaje się do pracy zawodowej.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> Program do montażu nie istnieje w próżni, jest zależny chociażby od kodeków I licencji na nie, dlatego w darmowej wersji na Linuksie nie ma obsługi tych w których nagrywają wszystkie sprzęty konsumenckie.

Ale jak się to wiąże ze sposobem pakowania?

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix to Ty mi powiedz jak sposób pakowania wiąże się z tym, dlaczego nie mam zamiaru używać davinci na Linuksie.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

Ale że co? Ja w dyskusję wszedłem z wątku dostępności poza dystrybucjami RHEL.

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix a ja go zacząłem od tego, że Linux nie nadaje się do montażu wideo :-)

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

No rozumiem, mnie zainteresowała natomiast tylko odnoga zapoczątkowana przez @mkljczk 🙂 .

Co do wyboru platformy na której montujesz czy robisz inne rzeczy - tutaj nie mam nic do skomentowania, jedynie mogę dodać, że już sam słaby sposób przygotowania aplikacji Resolve na Linuxa sprawia, że doświadczenie z pracy jest tak słabe i tym samym Win jeszcze tylko bardziej zyskuje.
niestety, nie tyczy się to tylko Resolve :(

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix ja się na paczkach nie znam, ja tylko tego używam
:-)
Swoją drogą, sama ta rozmowa dowodzi tego, że do takiej pracy Linux się nie nadaje, jako montażysta nie chcę znać takich słów jak pakiet, flatpak I repozytorium, jako montażysta oczekuję, że naciskam i działa. W czasie wolnym mogę się doktoryzować z terminala I instalować paczki w wersjach git z AUR, zawodowo to zdecydowanie za dużo barier do przeskoczenia :-)

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

No tak, to właśnie jest problem. Windows też ma wiele sposobów dostarczania pakietów, ale w zasadzie o sklepie nikt nie pamięta, a inne sposoby opierają się na tym samym kroku - pobraniu czegoś z internetu przeglądarką internetową.

Ale właśnie tutaj Flatpak ma być tym co ma pozwolić zapomnieć o tysiącach typów pakietów, tylko włączasz sklep z aplikacjami, klikasz `Instaluj` i nic Cię nie interesuje.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> W czasie wolnym mogę się doktoryzować z terminala I instalować paczki w wersjach git z AUR, zawodowo to zdecydowanie za dużo barier do przeskoczenia

No archa to akurat sam tutaj wybrałeś chyba, więc wiedziałeś na co się piszesz :P
W Ubuntu czy Fedorze tego nie ma :P

Public

@cichy1173 @mkljczk @pecet @szkodnix tylko ze ja te rzeczy robię, bo je lubię, wybrałem Archa do zabawy, bo wiedziałem że niezależnie od dystrybucji i tak bym nie mógł wykonywać mojej pracy.

Public

@pawelkuzia @cichy1173 @pecet @szkodnix Powiem brutalnie — to znaczy że wydawcy aplikacji się nie nadają. Weźmy jakiś pozytywny przykład profesjonalnej, komercyjnej aplikacji z wydaniem na linuksa — Bitwig Studio. Na którym etapie wejścia w sklep z aplikacjami (KDE Discovery, GNOME Software), wpisania nazwy aplikacji i kliknięcia Instaluj musisz znać takie słowa jak pakiet, flatpak i repozytorium?

Public

@mkljczk @pecet @cichy1173 @szkodnix nie wiem, ale wyjasnij proszę co znalezienie konkretnego winowajcy zmienia w tym, że jako użytkownik końcowy nie mogę wykonywać swojej pracy na danym systemie operacyjnym? Jako montażysta mam w nosie to dlaczego danego programu nie ma dany OS, albo dlaczego działa on kiepsko.

Public

@pawelkuzia @mkljczk @pecet @szkodnix

> W praktyce Steam z flatpaka na każdym distro jakiego używałem ma różne problemy, ale częścią wspólną dla nich jest głównie to, że w natywnych żadnego z tych problemów nie mam.

Nie mówię, że Flatpak zawsze jest najlepsiejszy.
Natomiast co do problemu Steama, to mogę klasycznie powiedzieć - "u mnie działa". Też nie wiem czy ten Flatpak Steama jest oficjalny

Public
@cichy1173 @pawelkuzia @pecet @szkodnix Flatpak Steama nie jest oficjalny. Co więcej, Valve oficjalnie deklaruje wsparcie chyba tylko dla Ubuntu. Mogliby rozważyć wsparcie chociaż dla jakiegoś SteamOS-a.